Youtube mobil İOS ve Android

En çok video izlenen platformların başında gelen Youtube mobil uygulaması ile de en fazla kullanılan uygulamalardan biri olmuş durumda. Kullanıcılar kendi ilgi alanlarına hitap edebilecek olan içerikleri bu uygulama üzerinden rahatlıkla izleyebiliyor. Ancak kullanıcıların Youtube’un internet sitesine yapabilmesine rağmen uygulamada gerçekleştiremediği bir de videoları ileri ve geri sarma özelliği bulunuyordu. Kullanıcıların video izlemesine olumsuz etki eden bu özellik yeni gelen güncelleme ile birlikte geliştirilerek daha pratik bir hale geldi. Artık video izlenirken videonun sağ ve sol kısımlarına iki kez dokunarak videonun 10 saniye atlaması sağlanabilir.Böylece artık videolarda izlenmek istenen bölümlere daha kolay bir şekilde ulaşılması mümkün olacak.

Android Telefonlarda Youtube Değişti!

Henüz test aşamasında sayılsa da tüm kullanıcılara zaman içerisinde aktarılacak olan yeni bir özellik ile birlikte artık Youtube Android cihazlarda daha farklı olacak. İlk ortaya çıkan değişiklik ise videonun gösterimiyle ilgili oldu. Daha önce dikdörtgen bir pencere içine küçültülerek görüntülenen videolar artık ekranın altına yerleşene bir bant içinde yer alacak. Böylece videolar izlenirken Youtube’ta başka aramaların yapılması da mümkün olabilecek. Yeni güncelleme ile gelen bir özellik de Youtube’taki sekmelerin ekranın üst bölümünden artık alt tarafına geçmiş olması. Hemen hemen her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi artık Youtube’ta da kullanıcılar alt kısımda yer alan sekmelerle diledikleri menülere ulaşabilecekler.

Youtube “Kısıtlı Mod”a Yeni Düzenleme!

İzlenecek olan içeriklerde belirli yaş sınırlamasına sahip olan videoların çocuklar tarafından izlenmesinin önüne geçmek amacıyla Youtube Kısıtlı Mod adına sahip olan bir özellikle hizmet veriyordu. Zararlı içerik filtresi özelliğini de taşıyabilecek olan bu özellik sayesinde özellikle çocukların zararlı içerikleri izlemesinin önüne geçiliyordu. Ancak bu mod bazı tepkilere yol açmış ve özellikle LGBTQ haklarının savunucu olan kişiler tarafından Youtube’un bu eleştirileri dikkate almasına yönelik bazı tepkiler oraya konmuştu. Yeni gelen güncelleme ile birlikte artık LGBTQ içeriğine sahip olan videoların hiçbir şekilde engellenmesi söz konusu olmayacak. Kullanıcılar ayarlar menüsünden kısıtlı mod kullanımı açıp kapatabiliyor.