WhatsApp’ın Az Bilinen 6 Özelliği Nedir?

whatsapp yazi degistirme

WhatsApp’ın bilinmeyen özellikleri mesajlaşma sırasında sizin uygulamayı daha verimli ve aktif bir şekilde kullanmanızı sağlar. Özellikle son dönemde WhatsApp tarafından yapılan birçok yeni güncelleme sayesinde kullanıcılar birçok yeni özellikle tanıştı. Herhangi bir ek uygulama kullanmanıza gerek kalmadan WhatsApp üzerinden kullanışlı pek çok farklı özelliği kullanmanız mümkündür. WhatsApp’ın az bilinen 6 özelliği:

 • Veri tasarrufu ve depolama ayarı,
 • Farklı yazı stilleri ile mesaj gönderme,
 • Mesajları TXT dosyası olarak gönderme,
 • Kişiye/mesaja özel yanıt verme,
 • Konum paylaşma ve canlı konum takibi,
 • Kullanıcı bilgilerini indirme,
 • Toplu mesaj gönderme vb.

Daha pek çok farklı özellik sayılabilir. Bu özelliklerin büyük bir bölümü zaten birçok kişi tarafından biliniyor. Bu özellikler sayesinde uygulamayı çok daha verimli ve etkili biçimde kullanmanız mümkündür.

WhatsApp Veri Tasarrufu ve Depolama Özelliği

WhatsApp özellikleri yeni güncellemelerin ardından kullanıcılara birçok farklı seçenek sunmaya başladı. Ancak birçok kişi tarafından atlanan ve bilinmeyen bu özellikler uygulamanın kullanımını çok daha avantajlı ve pratik bir hale getirmektedir. Özellikle veri tasarrufu ve depolama ayarları ile şarj ve depolama sorunu yaşayan kullanıcılar rahat bir nefes almıştır. Veri tasarrufu için:

 • WhatsApp ayarlar sayfası açılır,
 • Veri ve depolama sekmesi tıklanır,
 • Düşük veri kullanımı kutucuğu seçilir.

Bu adımları takip ederek WhatsApp, ses ve görüntü sınırlamasına giderek çok daha az veri tüketimi ile hizmet sunar. Öte yandan aynı sekme üzerinden depolama kullanımı satırını seçerek en çok alan kaplayan kişi veya grupları kapladıkları alanları görebilirsiniz.

WhatsApp Farklı Stilde Yazı Yazma Özelliği

WhatsApp mesaj özellikleri arasında uzun süredir WhatsApp tarafından sunulan ancak birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen farklı stillerde yazı yazma seçenekleri, mesajlarınızda dikkat çekmek istediğiniz kısımların farklı biçimde yazılmasını sağlar.

 • İtalik yazı stili için: _mesajınız_
 • Kalın yazı stili için: *mesajınız*
 • Üstü çizili yazı sitili için: ~mesajınız~

Mesajı farklı yazı stilleri ile göndermek WhatsApp’ın az bilinen 6 özelliği arasında en şaşırtıcı bilgiler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Ayrıca WhatsApp Stickers uygulamaları nelerdir? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

WhatsApp Mesajlarını TXT Dosyası Halinde Paylaşma

WhatsApp fonksiyonları arasında kullanıcılara avantaj sağlayan bir diğer önemli özellik, mesajların TXT, metin formatına dönüştürülmesidir. Bu sayede tüm mesajlar metin dosyası olarak paylaşılabilir. Bunun için:

 • Sohbet sayfası açılarak sağ üst köşede yer alan menü seçilir,
 • ‘’Sohbeti dışa aktar’’ seçeneği işaretlenir.

Önemli konuşmalar bu yolla belge haline getirilerek e – posta veya farklı bir şekilde saklanabilir. Bu sayede konuşmalarınızı uygulamadan silseniz bile dosya olarak kaydetmeniz mümkündür. Bu özellik birçok kişi tarafından bilinmiyor. Bu nedenle sohbetleri yedeklemek veya metin belgesi halinde paylaşmak için bu yöntem son derece avantajlı olabilir.

WhatsApp’ta Kişiye Özel Yanıt Verme

WhatsApp’ta kişiye özel yanıt özelliği özellikle grup sohbetlerinde kullanıcılara konuşmanın daha akıcı bir şekilde devam etmesi için oldukça etkilidir. Oldukça yeni bir özellik olan kişiye özel cevapta istediğiniz kişinin mesajını alıntılayarak kendi mesajınızı iletmeniz mümkündür. Bunun için yanıtlamak istediğiniz mesajın üzerine basılı tutarak veya sağa doğru hafifçe kaydırarak yanıt verebilirsiniz.

Grup sohbetlerinde son derece etkili bir özellik olan yanıtlama seçeneği, yavaş yavaş birçok kullanıcı tarafından tercih edilmeye başlamıştır. Mesaja ve kişiye özel cevaplama seçeneği havada kalan sorular veya konuşmaların yanıtlanmasını sağlar. WhatsApp’ın az bilinen 6 özelliği arasından en etkili yöntemleri seçerek uygulamayı çok daha verimli ve faydalı bir şekilde kullanmanız mümkündür. Bu sayede çok daha aktif bir kullanıcı olabilirsiniz.