WhatsApp mobil IOS ve Android

Türkiye’de en çok kullanılan haberleşme uygulaması olan Whatsapp Messenger sürekli olarak gelişen bir uygulama olma özelliğini yeni gelen güncellemelerle birlikte kazanıyor. Yapılan son birkaç güncellemede ise Whatsapp şu ana kadar hiç gündeme gelmemiş olan pek çok özelliği uygulamaya eklemiş durumda. Whatsapp’ı diğer mesajlaşma uygulamalarından da ayıracak olan bir uygulama haline getirecek olan bu yeni güncellemede ilk göze çarpan detay artık mesajların geri alınabileceği. Bazı kullanıcılara henüz ulaşmamış olan bu yeni özellikte gönderilmesine rağmen daha sonra geri alınmak istenen mesajların mesajı geri alma özelliği ile iletilmesinin önüne geçmek mümkün olabilecek. Bunu yapabilmek için mutlaka gönderilmiş olan mesajın çift tik olmamış olması gerekiyor.

Gruptaki Kişilerin Nerde Olduğunu Görebileceksiniz!

Whatsapp’a eklenen bir diğer özellik de Canlı Konum Araması oldu. Bu özellik sayesinde grup sohbetlerinde yer alan tüm kişilerin anlık konum bilgilerinin görüntülenmesi mümkün olabilecek. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için mutlaka konum bilgileri öğrenilmek istenen kişilerin telefonlarında konum servisi de açık olmalı. Tam tersi durumlarda yani kendi konumunun karşıdaki kişilerle paylaşılmasını istemeyen kişiler için Whatsapp Messengercihazlarda yer alan konum servisinin kapatılması ile birlikte istenilen sonucu elde etmenin mümkün olacağını söylüyor. Bu özelliğin daha çok buluşacak olan kişilerin bir araya gelmeleri sırasında birbirlerinin nerede olduklarını görmeleri açısından önemi olacaktır.

Whatsapp Telefonunuzda Yer Kaplamasın!

Whatsapp Messenger üzerinden yapılan tüm veri alışverişleri aynı zamanda cihaza da kaydedilmekte ve bu sayede daha sonradan mesajların görüntülenmesi söz konusu olduğunda kişilerin bu fotoğrafları tekrar görebilmesi mümkün olmaktadır. Ancak bu durum belirli bir süre sonra telefonların veri depolamasının da etkisiyle çok fazla yer kaplayan içeriklerden dolayı telefonda disk kullanımı ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu konuda kişiler artık kendilerinin belirlediği bazı sohbetlerdeki videoları ya da mesaj içeriklerini temizleyebilme yetkisine sahip oldular. Bunu gerçekleştirmek için kişilerin ayarlar menüsünden veri ve depolama kullanımına girerek disk kullanımı seçeneğini tercih etmesi gerekiyor. Böylece sürekli olarak Whatsapp sebebiyle depolanmış içeriklerini temizlemek zorunda kalanlar için bir çözüm üretilmiş oldu.