Mobil Mesajlaşma Uygulamaları

en iyi mobil mesajlasma uygulamalari

Mobil mesajlaşma uygulamaları tercihleri, uygulamaların içeriklerinde bulundurdukları özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu uygulamaların her birinin kendine has özellikleri bulunmakta ve bu özellik üzerinden hizmet politikasını müşterilerine sunmaktadır. Mobil mesajlaşma uygulamaları olarak bilinen bazı uygulamalar şunlardır:

 • Whatsapp Messenger
 • Telegram
 • Facebook Messenger
 • Snapchat
 • Skype
 • BİP Messenger
 • Slack Messenger
 • Line
 • Viber Messenger
 • Google Hangouts
 • Signal Private Messenger

Whatsapp Messenger Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Whatsapp mesajlaşma uygulaması, bilinen en popüler mobil mesajlaşma uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu uygulamanın 2009 yılı itibariyle kurulumundan bu yana, ücretsiz mesajlaşma olanağı sunması nedeniyle çok ses getirdiği bilinmektedir.

Uygulama içerisine her yıl yeni bir güncelleme eklenerek paylaşımda bulunulmaktadır. Örneğin uygulamanın sonradan eklenen özelliklerinden birisi, uçtan uca şifreleme yöntemidir. Bu yöntem ile sohbetleri üçüncü şahısların görüntülemesi engellenmiş olmaktadır.

Whatsapp Messenger uygulaması aynı zamanda telefonun olmayıp internetin olduğu ortamlarda da arama yapma imkanı sunmaktadır. Sesli ve görüntülü arama özellikleri ile internet bulunan ortamlarda rahatlıkla görüşme yapılabilmektedir.

Uygulamanın ses kaydetme,fotoğraf ve video gönderme gibi özelliklerinin yanı sıra son zamanlarda durum paylaşma özelliği de eklenmiştir. Bu özellik sayesinde mesajlaşma uygulaması sosyal bir platform olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıca WhatsApp’ın Az Bilinen 6 Özelliği Nedir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Facebook Messenger ile Mesajlaşma Nasıl Olur?

Facebook Messenger uygulaması, yalnızca bir mesajlaşma uygulaması değil aynı zamanda sosyal medya olarak de bilinen ağlardan birinin önemli bir ayağıdır. Facebook Messenger üzerinden telefon numarası eklemeden görüşme yapmak mümkün olduğu için tercih edilmektedir.

Facebook Messenger, Facebook üzerinden eklenen arkadaşlar ile herhangi bir telefon numarası olmadan sesli ya da görüntülü konuşma olanağı sunmaktadır. Bu sebeple de yurt içi ve yurt dışı görüşmelerde çok sık kullanıldığı bilinmektedir.

Facebook, önemli bir sosyal medya platformu olduğu için bu kaynak üzerinden pek çok eski arkadaşa ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle Facebook uygulamasına entegre olarak çalışmakta olan bu mesajlaşma uygulamasının da sıkça tercih edildiği bilinmektedir.

Telegram ile Güvenli Mesajlaşma

Telegram uygulaması, güvenlik önlemleri ile bilinmekte olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Yapılan özel görüşmelerin hiçbir şartta kaydedilememesi, bu uygulamanın tercih edilmesini sağlamaktadır.

Mobil mesajlaşma uygulamaları içerisinde kanal oluşturma özelliğine sahip olan nadir uygulamalardan birisi olarak bilinmektedir. Oluşturulan kanalların yaklaşıl 200.000 kadar geniş bir kitleye hitap etmesi mümkün olmaktadır.

Telegram, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulaması olmasının yanı sıra aynı zamanda sosyal bil mecraya dönüşmüş olan uygulamalar arasında da yer almaktadır. Uygulamanın içerisindeki kanallar ve botlar sayesinde bire bir mesajlaşmadan toplu mesajlaşmaya geçiş yapılmaktadır.

Telegram üzerinden kolay bir biçimde ses, video, fotoğraf göndermek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bu fotoğrafların karşı taraftaki kullanıcı tarafından kaydedilmemesi istendiğinde gizli sohbet üzerinden de iletişim kurulabilmektedir.

Sitemizden en çok kullanılan mobil uygulamalar hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Snapchat Platformu

Snapchat uygulaması, yeni neslin fotoğraflı mesajlaşma uygulaması olarak bilinmektedir. Yalnızca yazılı metin değil fotoğraflar üzerinden mesajlaşma özelliği sunması ile diğer uygulamalardan farklılaşmaktadır.

Bu uygulama içerisinde arkadaş olarak eklenen kişilerin telefon numarasının kaydedilmesine gerek olmamaktadır. Doğrudan kullanıcı adı ile kayıt yapılabilen bir uygulama olarak da bilinmektedir.

Skype ile Videolu Görüşme

Skype uygulaması, bahsedilen uygulamalar içerisinde en eski olan uygulama sayılabilmektedir. Özellikle videolu görüşme konusunda oldukça başarılı olan uygulamanın geniş kitleler tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Mobil mesajlaşma uygulamaları içerisinde aslında en popüler uygulamalardan biri olarak bilinmekte olan bu uygulama yeni ve pratik uygulamaların çıkış yapması ile daha gerilerde kaldığı düşünülmektedir. Fakat videolu mesajlaşmayı tercih edenler için hala iyi bir alternatif olarak sunulmaktadır.