İnternetsiz WhatsApp Kullanma 2017

İnternet kullanımı gittikçe artmakta ve mobil cihazlarda da bu işlemin yapılması artık daha fazla olmaktadır. İnternet kullanımı ile mobil cihazlarda sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları çok fazla kullanılmaktadır. Bunlardan birisi olan Whatsapp uygulaması ülkemizde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu uygulamanın kullanımında internet bağlantısı olmadan da kullanılması artık mümkün oluyor. Mobil cihazları ile internetsiz whatsapp kullanma isteyenler aşağıda belirlenen beş adımı yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde internetsiz olarak bu uygulama kullanılabilmektedir.

Mobil cihazlardan hücresel veri bağlantısı veya Wi-Fi bağlatışı kullanılarak anlık mesajlaşma ve sesli ile görüntülü görüşmelere olanak veren uygulamanın bu bağlantılar olmadan da kullanılması mümkün olabilmekte. Yapılan son güncellemeler ile bir internet bağlantısı olmadan uygulama kullanılabilmekte ve internet bağlantısı olana kadar bu kullanım uygulamada kalmaktadır. Bunun için telefonlarda yapılması gereken bazı ayarlar mevcut olmakta.

İnternetsiz WhatsApp nasıl kullanılır?

1- İlk olarak bu özelliğin sadece android cihazlarda uygulanabilir olduğu bilinmelidir. İlk olarak “Ayarlar” bölümünden “Bağlantılar” ve sonrasında “Mobil Ağlar” bölümüne girilmelidir.

2-Mobil ağlar bölümüne girildikten sonra internetsiz whatsapp kullanma için “Mobil Ağlar” bölümünden “Erişim Noktası Adları” seçilmelidir.

3-Seçilen “Erişim Noktası Adları” menüsünden çıkan ekranda bulunan “Ekle” seçeneği seçilmelidir.

4-Bu seçim yapıldıktan sonra bir ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda aşağıda belirtilmiş olan bilgilerin doğru şekilde girilmesi gerekmektedir.

5-Bu alanda İsim yana bölüme “WhatsApp”, APN yazan bölüme “internet” yazılmalıdır. Proxyo yazan yere “127.0.0.01” yazılmalıdır. Ayrıca Bağlantı noktası yazan yere de “8080” yazılmalıdır. Bunların yapılmasından sonra profil kaydedilmelidir. Ayrıca “Erişim Noktası Adları” bölümünden “WhatsApp” tercih edilmelidir.

Bu yapılacak işlemler sadece android cihazlarda mümkün olabilmektedir. iOS cihazlarda bu alanlara ulaşım mümkün olmadığından böyle bir ayarlama yapılması ve internetsiz whatsapp kullanma şuan için mümkün olmamaktadır.

Yukarıda adım adım anlatılan işlemlerin yapılmasından sonra telefon 4G bağlantısı kurarak bu şekilde çalışmaya devam etmektedir. Ancak yapılacak olan internet kullanımlarında GSM şirketi sizlere bir harcama yansıtmıyor. Normal ayarlara dönülmesi ile bu sürede kullanılan internet sizlere tek seferde yansıtılmaktadır. Bu ayarların yapılması ile internetin olmadığı veya kullanılmadığı alanlarda bu uygulamanın kullanılması mümkün olabilmektedir.