Hız Testi Uygulamaları

hiz testi uygulamalari kullanimi

Hız testi uygulamaları; merkez sunuculardan bir dosya indiriliyormuş gibi algılamakta ve bununla beraber cihazın o dosyayı indirme hızı üzerinden hız testi yapmaktadır. Mobil cihazlarda hız testi yapmak isteyenler; hız testi uygulamalarını cihazlarının işletim sistemlerine göre Play Store veya App Store’dan indirebilmektedirler. Aynı zamanda web tabanlı hız testi uygulamaları da bulunmaktadır ve bilgisayarları üzerinden test servisi hizmeti almak isteyenler bu uygulamaları kullanmalıdırlar. Hız testi yapılırken verimli ve doğru bir sonuç elde edilebilmesi için o an herhangi bir sayfanın açık olmaması ve hiçbir uygulamanın çalışmıyor olması gerekmektedir. Birden fazla cihazın aynı bağlantı üzerinden internet erişimini sağlamadığına da dikkat edilmelidir. İnternet hızının yanı sıra, bağlantı ile ilgili birçok bilgi de bu uygulamalar sayesinde öğrenilebilmektedir.

Hız Testi Uygulamaları İle Ne Ölçülür?

Hız testi ölçümleri ile elde edilen ölçüm sonuçları aşağıdaki gibidir:

 • Servis sağlayıcısının sunduğu internet hizmetinin anlık gecikme süresinin hesaplaması yapılmaktadır.
 • Veri yükleme hızı hesaplanmaktadır.
 • Veri indirme hız değerlerinin ölçümü yapılmaktadır.
 • İnternette dolaşım sırasındaki hızın ölçümü yapılmaktadır.

Hız Testi Uygulamalarının Sonucu Neye Göre Farklılık Gösterir?

Hız testinin sonuçlarını etkileyen faktörler şu şekildedir:

 • Testi yapan kişinin konumu önemli olmaktadır.
 • Şebekesinin anlık trafik yoğunluğu, hız testi sonucunu etkilemektedir.
 • İnternet kullanımının yoğunluğu, aynı saat dilimi içerisinde yakın bölgede internet kullanan kaç kişinin olduğu gibi etkenler; hız testi sonucunu etkilemektedir.
 • Ev içi tesisatın kalitesi, hız testi sonucunu etkileyen faktörler içerisindedir.
 • Tivibu, bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazlar fark etmeksizin; ev içerisinde internete bağlanan başka uygulamanın veya cihazın olup olmaması hız testi uygulamasının sonucunu belirleyen faktörler içerisindedir.
 • Modem ayarları, hız testi uygulamalarının sonucunu değiştirebilmektedir.
 • Abonesi olunan tarife, internet hızını ve dolayısı ile de hız testi sonuçlarını etkilemektedir.

Hız Testi Uygulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hız testi servisi kullanılırken bilinmesi gerekenlere bakıldığında; öncelikle hız testi sayfası dışındaki bütün internet sayfalarının kapatılması gerekmektedir. Ayrıca bilgisayar veya mobil cihaz fark etmeksizin, cihazda çalışan programların ve uygulamaların da hız testi öncesinde kapatılması gerekmektedir. Virüs programı da dahil olmak üzere, bütün programlar devre dışı bırakılmalıdır. Hız testi sonucunda daha doğru bir sonuca ulaşmak isteyenlerin Ethernet kablolarını bilgisayarlarının modemlerine bağlamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü kablosuz bağlantı sırasında hız testi yapıldığında; bağlantının performansında kayıplar meydana gelebilmektedir. Bu kayıpları en aza indirgeyebilmek için ise; kablosuz özelliği olan cihazın bu özelliğinin devre dışı bırakılması gerekmektedir. Hız testi yapan uygulamalar içerisinde ücretli ve ücretsiz, web tabanlı ve mobil uygulamalara da uyumlu olmak üzere farklı kriterlere sahip pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar içerisinde hız testinin uygulanacağı cihaza en uygun olan ve aynı zamanda memnuniyet oranı yüksek olanı tercih edilmelidir.

Hız Testi Uygulamalarının Özellikleri Nelerdir?

Hız testi servislerinin nitelikleri aşağıda verilmiştir:

 • İndirme ve yükleme hızı, ping gecikmesi gibi durumların ölçümlerini yapabilmektedirler.
 • Ağ kararlılığının kontrol edilmesini ve gecikme süresinin ölçülmesini sağlamaktadır.
 • Wi-Fi bağlantılarını kullanan kişilerin kimler olduğunun bulunmasını sağlamaktadır.
 • Düşük bağlantının yaşanması durumunda; ağın otomatik olarak sınanmasını yapabilmektedir.
 • Hız sınama bilgilerinin, bağlantı sabitliğinin gerçek zamanlı grafiklerinin görülebilmesi sağlanabilmektedir. Oldukça detaylı bilgiler verilmektedir.
 • Elde edilen internet hız sınama sonuçlarının kalıcı olarak kayıt altına alınması mümkün olmaktadır.
 • Çoklu dil desteği ile ağ bağlantısının test edilebilmesi mümkündür.

Ayrıca telefonunuzu virüslere karşı koruyabilecek en iyi uygulamalar hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

BTK Hız Testi Uygulaması

BTK hız testi; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun geliştirdiği bir hız testi uygulaması olmaktadır. Yerli bir servis olarak öne çıkmaktadır. Android ve IOS cihazların her ikisinde de hız testi için kullanılabilmektedir. Anlık gecikme süresi, veri yükleme ve indirme hızı değerleri gibi ölçüm sonuçlarına ulaşılabilmektedir.

Ookla Speedtest Nedir?

Ookla Speedtest; hız testi uygulamaları içerisinde en fazla bilinenler arasında yer almaktadır. Ookla Speedtest aracılığı ile internet hızını ölçmek isteyenler hem web sitesi hem de uygulaması üzerinden gerekli ölçümleri yapabilmektedirler. Android, IOS ve Mac cihaz kullananlar; Ookla Speedtest uygulaması üzerinden hız testi yapabilmektedirler. En stabil sonuç veren servislerden biri olduğu için tercih edilme oranı da yüksektir.

SpeedSmart Hız Testi

SpeedSmart; mobil uygulama desteği de bulunan bir hız testi uygulamasıdır. IOS ve Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabilmektedir. Sadece son yapılan hız testinin sonuçlarını değil, aynı zamanda daha önceden yapılmış olan hız testi sonuçlarını da görüntüleyebilmeyi mümkün kılmaktadır. HTML5 seçeneği sunmaktadır ve hız testi uygulamaları içerisinde kendisine kalıcı bir yer edinmiştir.

Speed Check Uygulaması Nedir?

Speed Check; Android ve IOS cihazlarda kullanılabilmektedir. Aynı zamanda hız testi işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Speed Check & Wi-Fi Finder ismi ile de bilinen uygulama; SpeedSmart ile kıyaslandığında daha sadedir. Upload ve download hız ölçüm sonuçlarının oldukça basit şekilde kullanıcılara gösterildiği bir uygulamadır.

Xfinity Speed Test Nedir?

Xfinity Speed Test; web sitesi tabanlı bir servis olarak internet sağlayıcısı Comcast olan bir hız testi servisidir. Henüz mobil uygulama desteği bulunmamaktadır. Ancak internet hızının ölçülmesi konusunda oldukça başarılı ve tercih edilen bir uygulamadır.

Fast.com Ne Sıklıkla Kullanılır?

Fast.com; günümüzdeki hız testi uygulamaları değerlendirildiğinde en fazla kullanılan uygulamalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Alternatif uygulamalarından biri; Ookla Speedtest olmaktadır. Esasında Netflix’in sunduğu bir hız testi servisidir. Netflix platformu kullanıcılarının kullanım esnasındaki internet hızlarını test etmek istediklerinde başvurdukları bir uygulamadır. Netflix üzerinden otomatik olarak fast.com uygulamasına yönlendirilmektedirler. Web tabanlı desteğinin olmasının yanı sıra; mobil uygulama desteği de bulunmaktadır.

Cox Internet Speed Test İle Hangi Bilgiler Elde Edilir?

Cox Internet Speed Test; Cox Communications şirketinin geliştirdiği bir hız testi uygulamasıdır. ABD merkezli olarak piyasaya sürülmüştür. Ping, jitter, upload, download hızı gibi bilgilere ulaşılmasını sağlayan bir servistir.

Meteor Nedir?

Meteor; oldukça popüler hız testi uygulamalarından biri olmasına karşın Android platformu için geliştirilmiş bir servistir. Mobil uygulama kullanarak internet hızını ölçmek isteyenlerin tercih ettikleri bir uygulamadır. Başarılı bir hız testi uygulaması olduğu için alternatiflerine göre oldukça iyidir. Kullanılan internetin kalitesi ve hızı ile ilgili bilgi alınabilmesini sağlamaktadır. Meteor kullananlar; hız ölçümleri için herhangi bir ücret ödememektedirler.

SpeedOf.Me İle Hız Testi

SpeedOf.Me; alternatif hız testi uygulamaları ile kıyaslandığında, arayüz ve tasarım olarak daha düşük bir kaliteye sahiptir. Ancak internet kalitesi ile ilgili birçok hız testi uygulamasına göre çok daha ayrıntılı bilgi sunan bir uygulama olması da avantajları arasındadır. Alternatif hız testi uygulamalarına kıyasla fark yaratmasına sebep olan bir özelliğidir. Web tabanlı hizmet vermektedir. Flash ve HTML5 ile kullanılabilmesi mümkündür.

OpenSpeedTest Hız Testi Uygulaması Nedir?

OpenSpeedTest; hız testi yapmak isteyenlerin aldıkları hizmeti de hızlı bir şekilde alabilmelerini sağlamaktadır. Hız testi uygulamaları içerisinde tasarım anlamında çok gelişmiş bir uygulama değildir. Dolayısı ile tasarımı ile değil, işlevselliği ile öne çıkmaktadır.