En İyi Görüntülü Konuşma Uygulamaları

en iyi goruntulu konusma hangisi

Görüntülü konuşma uygulamaları kişilerin sanal ortamda birbirlerini canlı şekilde görüşme yapmalarını sağlamaktadır. Görüntülü aramalar en az iki kişiyle yapılır ve bu sayı uygulamaların belirlediği maksimum sayılara göre değişiklik gösterir. Ayrıca görüntülü sohbet için geliştirilmemiş birçok uygulamada da görüntülü sohbet özelliği bulunmaktadır. Kişi uzak çevresini anında görmek veya canlı sohbet başlatmak için görüntülü konuşma uygulamaları kullanabilmektedir.

Skype Görüntülü Sohbet Uygulaması

Skype görüntülü konuşma uygulaması 29 Ağustos 2003 tarihinde Skype Technologies adıyla Skype Limited tarafından geliştirilerek Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Skype daha fazla kullanıcıya ulaşmasından sonra 2005 yılında eBay tarafından satın alınmıştır. Bu el değişikliğinden sonra 2010 yılında Skype milyarlar karşılığında Microsoft tarafından satın alındı.

Skype, internet aracılığıyla iletişim kurmayı sağladığı için kişi görüntülü sohbet, mesajlaşma ve telefon çağrılarını daha kolay şekilde yapmaya başlamıştı. Şu anda Skype, görüntülü sohbet için en çok kullanılan uygulamadır. Hatta sadece sohbet etmek amacıyla değil, televizyon kanallarında canlı bilgi almak amacıyla da kullanılan en yaygın uygulamadır.

Skype kullanmak isteyen kişi telefonunun veya bilgisayarının işletim sitemine ait uygulama indirme mağazasından uygulamayı indirmelidir. Kişinin Skype uygulamasını kullanmaya başlayabilmesi için öncelikle gerekli bilgileri girerek yeni bir hesap açması gerekmektedir.

Skype’nin kayıt oluştururken istediği bilgiler şu şekildedir:

  • Kişinin kullandığı cep telefon numarası,
  • Kişinin e-posta adresi,
  • Giriş yapmak için belirlediği parola,
  • Kişinin adı ve soyadı,
  • Skype tarafından telefon numarasına gönderilen doğrulama kodu,
  • Kişinin profil fotoğrafı (Bu adım atlanabilir),
  • Kişinin seçtiği ses seviyesi ayarı,
  • Kamera görüntü kalitesi denetimidir.

Tüm bu adımları tamamlayan kişi Skype hesap açma işlemini bitirir ve arkadaşlarını ekleyerek görüntülü sohbet ya da mesajlaşma başlatabilir.

Ayrıca En Çok Kullanılan Görüntülü Sohbet Uygulamaları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Facebook Messenger

Facebook Messenger, Facebook tarafından geliştirilmiş sohbet uygulamasıdır. Kişi Facebook arkadaşlarıyla mesajlaşabilmek, görüntülü sohbet yapabilmek ya da internet üzerinden görüntülü konuşmak için bu uygulamayı indirmelidir. Görüntülü konuşma uygulamaları arasında yer alan Facebook Messenger üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişi öncelikle kendisi için bir Facebook hesabı açmalıdır. Sonrasında ise Facebook arkadaşlarına mesaj ya da çağrı gönderebilmektedir.

WhatsApp Sohbet Uygulaması

WhatsApp sohbet uygulamasını kullanmak isteyen kişi telefonunun uygulama marketinden öncelikle WhatsApp uygulamasını indirmelidir. İndirme işlemini tamamlayan kişi telefon numarasını, adını ve soyadını WhatsApp uygulamasına girerek üyelik oluşturmalıdır. Kişinin rehberinde bulunan diğer telefon numaralarında WhatsApp kullanan kişiler varsa, sohbet başlatma işlemi yapılabilmektedir. Kişinin görüntülü arama veya mesaj gönderme işlemini yapmak istediği kişi WhatsApp kullanmıyorsa, SMS göndererek WhatsApp uygulamasına davet edebilmektedir.

WhatsApp görüntülü aramalar sadece iki kişilik değil birden fazla kişiyle ortak sohbet özelliğini de kullanıcıya sunmaktadır. Bu işlemi yapmak için kullanıcı önce sohbet etmek istediği bir kişiye görüntülü sohbet çağrısı göndermelidir. Daha sonra görüntülü sohbete kişi ekleme seçeneğine dokunarak eklemek istediği kişilere de çağrı gönderebilmektedir.

Facetime Görüntülü Sohbet Uygulaması

Facetime görüntülü arama uygulaması sadece iOS işletim sistemli telefonlarda bulunan bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanmak isteyen kişinin yapması gereken tek şey, iOS işletim sistemli bir cihaza sahip olmaktır. Ayrıca Facetime uygulamasında sohbet etmek istediğiniz kişinin cihazı iOS işletim sistemine sahip değilse, arama yönlendirmek de mümkün değildir. Facetime uygulaması iOS işletim sistemine ait olmasından dolayı cihazda kurulu şekilde bulunur. Bu sebeple kişi yalnızca aynı işletim sistemine sahip olan çevresiyle görüntülü sohbet yapabilmektedir.

Mobil Mesajlaşma Uygulamaları bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Google Duo Uygulaması

Google Duo yalnızca görüntülü sohbet etmek için geliştirilmiş bir uygulamadır. Google Duo uygulaması adında da geçtiği gibi Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Kişi Google Duo uygulamasını kullanan diğer kişilerle internet bağlantısı aracıyla görüntülü konuşma başlatabilir. Ayrıca kişi, Google Duo uygulamasına telefondan bağlanırsa ve karşı taraf bilgisayardan giriş yaparsa, yine görüntülü konuşma yapılabilmektedir. Yani her iki tarafın da bilgisayarda veya cep telefonunda olmasına gerek yoktur.