Vodafone, Turkcell, Türk Telekom’da Gizli Numaralardan Aramalar Nasıl Engellenir?

Çok fazla telefon görüşmesi yapmak zorunda olan kişilerin, telefon numaralarının yayılmasını önlemek amacıyla konulan “numara gizleme” özelliği, neredeyse cep telefonlarının yaygınlaşmaya başladığı günden beri farklı amaçlar için kullanılıyor. Sürekli aranarak taciz edilme, çeşitli telefon şakalarına maruz bırakılma gibi sebepler yüzünden gizli numaradan gelen çağrılar hemen herkesin korkulu rüyası haline gelmiş vaziyette. Ancak hattınızı gizli numaralardan gelen aramalara kapatmanız ve bu kabustan sonsuza dek kurtulmanız mümkün.

 

Cihaza Göre Özel Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android ve iOS özel numara engelleme gibi özel ayarları bulunmayan işletim sistemleridir. Hem Google Play’de hem de App Store’da bu hizmeti sunduğunu iddia eden sayısız uygulama olsa da bu uygulamalar genelde cihazınıza zararlı yazılımlar, yani virüsler bulaştıran uygulamalar oluyor.

 

Cihazınızı virüsten kullanılmaz hale getirmeden hattınızı gizli numaralara kapatmanın çok daha pratik yöntemleri bulunuyor. Her operatöre göre farklılık gösteren bu yöntemleri uygulayarak hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara kapatmanız mümkün.

 

Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Özel numaralardan gelen aramaları engelleme işlemi cihaz ayarlarından değil operatör servisleri üzerinden gerçekleştirilen bir işlemdir.

 

Ülkemizde en yaygın kullanılan üç operatör olan Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom, hattınızı gizli numaraya kapatmanız için farklı seçenekler sunmuştur. Ancak bunlar karmaşık işlemler değildir. Basit bir tuş kombinasyonu ya da SMS aracılığıyla hattınızı özel numaralara kapatabilirsiniz.

 

Vodafone Özel Numara Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vodafone kullanıcısıysanız hattınızı özel numaralardan gelen aramalara kapatmak için uygulayabileceğiniz üç yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki, Vodafone internet sitesine girerek “Online İşlemler” üzerinden servis tercihlerinizi yönetmektir.

 

Yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 1. Vodafone Online İşlemler ekranına gidiniz.
 2. “Servis Tercihleri” bölümüne tıklayınız.
 3. “Vodafone Gizli Numara Kapalı” seçeneğinin yanında bulunan “Değiştir” seçeneğine tıklayın.
 4. “Vodafone Gizli Numara Kapalı” seçeneğini “E” haline getirin.

 

vodafone

Vodafone hattınızı özel numaralara kapatmanız için bir diğer yöntem de sesli yanıt sistemidir.

 

Yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

 1. Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni arayın.
 2. Belirtilen yönlendirmeleri takip edin.
 3. Hattınızı gizli numaradan gelen aramalara kapatmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda onayladığınızı belirtin.

 

Ancak bunlardan daha pratik bir olarak Vodafone gizliye kapatma kısayolu bulunuyor. İnternet ya da müşteri hizmetleri yönergeleriyle uğraşmadan Vodafone hattınızı gizli numaralara kapatmak için;

 • GIZLI AC yazarak 7046’ya kısa mesaj gönderin.

 

Eğer hattınızı tekrar özel numaralardan gelen aramalara açmak isterseniz;

 • GIZLI KAPAT yazarak 7046’ya kısa mesaj göndermeniz yeterli.

 

Ancak bu yöntemlerle hattınızı gizli numaralardan gelen aramalara kapatmanız, analog santrallerden, PBX’lerden (özel şirket hatları) ve yurt dışından gelen özel numara çağrılarını engellemez.

 

Türk Telekom’da Özel Numaraya Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Telekom’da da diğer operatörlerde olduğu gibi özel numaralardan gelen çağrıları kabul etmeme seçeneği mevcut.

 

Türk Telekom müşterisiyseniz, hattınızı gizli numaralara kapatmak için;

 • *253#’yi tuşlamanız yeterli.

Bu sayede hattınız gizli numaralara kapatılacak ve arayana “Bu numara özel numaralardan gelen çağrıları kabul etmiyor.” uyarısı dinletilecek.

 

Turkcell’de Özel Numaraya Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tıpkı Türk Telekom’da olduğu gibi, Turkcell’de de hattınızı özel numaralara kapatmak için yapmanız gereken şey;

 • *253# tuşlamasını gerçekleştirmek.

turkcell

 

Diğer operatörlerde olduğu gibi Turkcell’de de hattınızı gizli numaralardan gelen çağrılara kapatma hizmeti ücretsizdir. Turkcell hattınızı gizli numaralara kapattığınızda, gizli numaradan arayan kişiye, numaranın gizli numaralardan gelen çağrıları kabul etmediği anonsu dinletilir.