Facebook Diğer Kutusunda Bulunan Mesajlara Nasıl Bakılır?

Facebook, ilk dönemlerinde arkadaş listesinde olsun ya da olmasın herkesin herkese mesaj atmasına olanak tanıyordu. Fakat birkaç yıldır arkadaş listemizde olmayan kişilerin bize mesaj atması durumunda bu mesajları standart mesajlarımızın arasında değil de “diğer” kutusunda görmeye başladık.

 

Eğer arkadaşlarınızdan gelen mesajların arasında, arkadaş listenizde ekli olmayan birinin gönderdiği mesajı aramaya çalışırsanız “Facebook diğer mesajlar görünmüyor” şeklinde şikayetlerde bulunabilirsiniz. Ama bunun çözümü oldukça basit. Gerek mobil versiyonda gerek masaüstü sürümde diğer kutusuna ulaşmak oldukça kolay. “Facebook mesaj istekleri” adıyla sınıflandırılan diğer mesajların ayrı bir kategoride olmasının sebebi ise rahatsız edici ve spam türdeki iletiler yüzünden kişilerin zarar görmesini engellemek.

 

Bilgisayardan Facebook Diğer Kutusu Nasıl Bulunur?

Eğer masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızdan Facebook’a giriyorsanız ve Facebook’taki diğer kategorisinde yer alan mesajları görmek istiyorsanız siteyi açtıktan sonra aşağıdaki talimatları takip edin.

 

Takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Facebook’un herhangi bir sayfasına girdikten sonra üstte yer alan mavi renkli barın sağ tarafında kalan “Messenger” logosuna tıklayın. Eğer bu logoyu tanımıyorsanız aşağıdaki ekran görüntüsünde sizin için kırmızı renkli bir çizimle bu butonu belirttik.

 • Daha sonra karşınıza, yakın dönem içerisinde gerçekleştirdiğiniz yazışmalar çıkacaktır.
 • Yakın zamanda arkadaşlarınızla yaptığınız yazışmaları değil de diğer kutusundaki iletileri görmek istiyorsanız “mesaj istekleri” yazısına tıklamanız gerekir.

Mesaj istekleri yazısına tıkladıktan sonra en yakın tarihte gelen mesajdan en uzak tarihte gelen mesaja doğru diğer kutunuzdaki tüm iletiler sıralanacaktır.

 

Eğer mesaj atan kişiyle yazışmaya devam etmek istiyorsanız:

 • “Kabul et” seçeneğine tıklayınız.

 

Mesajlaşmayı sürdürmek istemiyorsanız da:

 • “Geri çevir” butonuna tıklayınız.

 

Eğer isimden ya da profil resminden size ileti gönderen kişinin kim olduğunu çıkaramadıysanız ya da mesajın içeriğini görmek istiyorsanız iletiyi açabilirsiniz, siz isteği kabul edene kadar mesajı gönderen kişi, sizin iletiyi gördüğünüzü anlamayacaktır.

 

Facebook filtrelenen mesajları görmek isterseniz:

 • “Mesaj istekleri” bölümünü açtıktan sonra en alt bölümde yer alan, yukarıdaki ekran görüntüsünde de kırmızı renkle gösterilen “filtrelenen mesajları gör” yazısına tıklamanız gerekir.
 • Facebook, bu bölümde sizi rahatsız edeceğini ve ilgilenmek istemediğinizi düşündüğü iletileri sınıflar.

 

Eğer doğrudan mesaj isteklerine ulaşmak isterseniz Facebook diğer kutusu linki için TIKLAYINIZ!

 

Telefondan Facebook Diğer Kutusuna Nasıl Bakılır?

Facebook, bir süredir cep telefonu uygulamalarında ve mobil tarayıcılarda size gelen hiçbir mesajı doğrudan görüntülemenize izin vermiyor. Mesajları görebilmek ve onlara yanıt verebilmek için Messenger uygulamasının telefonunuzda yüklü olması gerekiyor.

 

Eğer Messenger uygulaması yüklü değilse:

 • ilk olarak App Store ya da Google Play Store mağazalarından biri aracılığıyla uygulamayı yükleyin.
 • Uygulamayı açtıktan sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ilk olarak alt köşede yer alan “ayarlar” (settings) bölümüne dokunun.

 • Daha sonra “kişiler” (people) bölümüne dokunun.

 • Facebook mesajlar bölümündeki diğer butonu “mesaj istekleri” olarak ad değiştirdiği için bu bölümde yer alan “mesaj istekleri” (message requests) yazısına tıklayarak iletilerinizi görüntüleyebilirsiniz.