Android’de Resimlerin Üstüne Nasıl Yazı Yazılır?

Instagram, Snapchat gibi görsel odaklı sosyal mecraların hayatımızda giderek sağlamlaşan bir yer alması yeni ihtiyaçları ortaya çıkarttı. Bunlardan biri çektiğimiz ya da internetten bulduğumuz fotoğrafların üzerine yazı yazabilmek. Bazı Android telefonların kendinden yüklü gelen fotoğraf düzenleyicileri kullanılarak ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan programsız fotoğraf üzerine yazı yazmak mümkün ancak tüm marka ve modellerde bu özellik olmadığı için çoğunlukla ek uygulamalara ihtiyaç duyuluyor.

Peki fotoğraf üzerine yazı yazma nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, sizler için en popüler 6 uygulamayı derledik:

1. Canva

   

Canva, fotoğraf üzerine yazı yazma programları içinde en çok yazı tipi çeşidini sunan uygulamalardan biri. Aslında önce görsel tasarım sitesi olarak piyasaya sürülen Canva, kullanıcıların yoğun ilgisi üzerine mobil uygulama olarak da hizmet vermeye başladı. Uygulamada Snapchat hikayesi, Instagram hikayesi, Instagram gönderisi, Twitter başlığı gibi sosyal medya hesaplarının tamamına uyacak farklı boyutlarda çalışmalar yapabiliyorsunuz. Halihazırda kullanımınıza sunulan şablonlardan faydalanabileceğiniz gibi kendi tasarımınızı sıfırdan da oluşturabilirsiniz.

Canva uygulamasını indirdikten sonra dilerseniz e-mail ya da Facebook hesabınızı kullanarak üye olabilir; aynı hesaptan giriş yaparak mobil uygulamadaki düzenlemelerinizi masaüstü sitesinde de düzenlemeye devam edebilirsiniz.

Canva uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

2. Textgram

  

Textgram uygulaması kendi çektiğiniz fotoğrafların üzerine yazı eklemekten ziyade duyuru, davet vb. görselleri hazırlamak için sıfırdan resimli tasarımlar düzenlemenizi sağlıyor. 50’den fazla ücretsiz arka plandan istediğinizi seçtikten sonra 30 civarı çeşidi olan profesyonel yazı tiplerinden birini seçip istediğiniz yazıları yazabilirsiniz. Ancak bazı yazı tiplerinin Türkçe karakter desteği olmadığından dolayı Textgram’da hazırladığınız görselleri paylaşmadan önce kontrol etmenizde yarar var.

Textgram uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

3. PixelLab

  

Pixellab, genel bir tasarım uygulaması değil, tamamen resmin üzerine yazı yazma odaklı bir uygulama. Dolayısıyla yazı tiplerinde ve genel şekillerinde inanılmaz bir çeşitlilik olduğunu söylemek mümkün. Bu tür uygulamaların birçoğunda bulunmayan 3 boyutlu yazı, eğimli hizalama, yazılara gölge ekleme gibi birçok özellik PixelLab’da mevcut.

Ayrıca yalnızca kendi sözcüklerinizi yazmak zorunda değilsiniz; PixelLab’ın rastgele alıntı getirme özelliğini seçerek size ilham verecek alıntılara da hazırladığınız görsellerde yer verebilirsiniz.

PixelLab uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

4. Phonto

  

Tıpkı PixelLab gibi, Phonto uygulamasının odak noktası da resmin üzerine yazı yazmak. Bu yüzden Phonto’da çerçeve, yüzlerce filtre, stickerlar vs. gibi uygulamanın kapladığı alanı artıran ek özellikler yok. Amacına hizmet eden, minimalist bir uygulama olduğunu söylemek mümkün. Yazı tipi ve renklerindeki düzenlemelerde çok çeşit var ancak toplamda 8 tane filtresi olduğu için eğer resme yazı eklemenin dışında farklı düzenlemeler de yapabilmek istiyorsanız Phonto sizin için fazla minimalist kalabilir.

Ücretsiz versiyonu da mevcut olan Phonto’yu yükledikten sonra dilerseniz daha fazla yazı tipi edinmek için premium paketini satın alabilirsiniz.

Phonto uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

5. InstaQuote

  

InstaQuote, Android uygulamaları içinde bulabileceğiniz en ilham verici ara yüzlerden birine sahip. Bu uygulamayı indirdikten sonra kendi istediğiniz şeyleri yazabileceğiniz gibi 7000’den fazla ünlü yazar, şair, ressam, politikacı ve bilim adamının alıntılarının yer aldığı arşivden alıntılar da seçebilirsiniz. Alıntılar konularına göre kategorize edildiği için istediğiniz herhangi bir alandan size ilham verecek alıntılar bulabilmeniz mümkün.

İsminden de anlaşılabileceği gibi InstaQuote, Instagram paylaşımları düzenlemek için tasarlanmış bir uygulama, bu yüzden kare resim formatının dışına çıkmanıza ne yazık ki izin verilmiyor. Ancak kare şeklinde düzenleme yaptıktan sonra resimleri kaydedip ihtiyacınıza göre kırpabilirsiniz.

InstaQuote uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

6. Text On Photo

  

Uygulamanın ismi işlevini tamamen özetliyor; Text on Photo yalnızca kendi görsellerinizin üzerine yazı yazabilmeniz için tasarlanmıştır. Çektiğiniz fotoğrafları galerinizden seçtikten sonra yazmak istediğiniz metni yazın ve onlarca farklı yazı tipi ve şekli içinden istediğinizi seçtikten sonra kaydedin. İsterseniz fotoğraflarınızın şirinliğini artırmak için farklı kategorilerdeki sticker paketlerini indirip fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz.

Text On Photo uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Eğer bir Instagram hesabınız yoksa en kolay yoldan nasıl Instagram hesabı açabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz: Instagram Hesabı Nasıl Açılır? En Kolay Yolla Zorluk Yaşamadan Instagram Hesabı Açma