Android Güvenli Mod Nedir? Nasıl Çıkılır?

Android işletim sistemiyle çalışan telefonların bir özelliği olan güvenli mod, isminden de anlaşılabileceği üzere koruma, kurtarma gibi amaçlara hizmet etmesi amacıyla işletim sisteminin bünyesinde yer alan bir çeşit kalkandır. Bir kurtarıcı olarak da tanımlanabilen güvenli mod sayesinde işletim sistemindeki bazı karmaşıklıkların önüne geçmek mümkün.

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

Kullanıcılar tarafından bilinçsizce yüklenen ve yanlış kullanılan kimi uygulamalar yüzünden işletim sisteminde çeşitli problemler meydana gelebiliyor. Bazen otomatik olarak sistem tarafından devreye sokulan güvenli mod, kimi zamanlarda manuel olarak kullanıcı tarafından da devreye alınabilir. Güvenli mod devreye sokulduğunda genelde telefon ekranının alt köşelerinden birinde “güvenli mod” yazısı belirir.

Güvenli mod açıkken kullanıcılar sorun yaratan ya da sorun yaratma ihtimali olan uygulamaları daha güvenli bir şekilde açabilir ve işlemlerini bu mod sayesinde daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Anroid işletim sistemiyle çalışan telefonunuza virüs girmesi halinde neler yapmanız gerektiği ile alakalı hazırladığımız içeriğimizi incelemeniz de faydanıza olabilir: Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Temizlenir?

Android’de Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Android güvenli mod açma işlemi, bu işletim sistemini kullanan onlarca farklı marka olduğu için her telefonda farklı bir şekilde yapılır. Bu yüzden en doğru bilgiyi almak için cihazınızın kullanma kılavuzuna bakabilir ya da markanın müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Samsung Galaxy model cep telefonlarında güvenli modu açmak için sırasıyla şu adımlar takip edilir:

  • İlk olarak Android cihazınızı kapatın.
  • Cihazın başlatılması için “Güç” düğmesine basın.
  • Başlatma esnasında cihaz, güvenli modda başlayana dek “menü” tuşuna basılı tutun.
  • Eğer bu işe yaramazsa cihazınız güvenli modda başlayana dek Güç, Menü ve Ana sayfa düğmelerine aynı anda basılı tutun.

Android’de Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda güvenli moddan çıkmak için birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır.

  • Android mobil cihazınızı güvenli moddan çıkarmak için güç düğmesine uzun süre basılı tutarak “yeniden başlat” ya da “restart” yazısının yer aldığı bölgeye dokunmanız yeterli olacaktır. Cihazınız yeniden başlatıldığında güvenli mod devre dışı kalacak ve normal modda çalışmaya devam edecektir.
  • Eğer cihazı yeniden başlatmanıza rağmen “Android güvenli moddan çıkamıyorum” diyorsanız ya da cihazı yeniden başlatamıyorsanız; bataryayı çıkarıp takarak da cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

  • Güvenli moddan çıkmanın son alternatif yöntemi ise telefonu fabrika ayarlarına döndürmektir. Genelde bu yöntemi cihazı yeniden başlatamayanlar ve telefonu tek parça olduğu için bataryayı tak-çıkar yapamayanlar uygular. Ayarlar bölümüne gittikten sonra “yedekle ve sıfırla” başlığı altında “fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini bulabilirsiniz. Fakat bu durumun sadece mecbur kalınan hallerde uygulanması gerekir, zira cihazınızdaki verileri kaybedebilirsiniz.